Poľana je viac ako polmaratón

bežecké inšpirácie

Poľana je viac ako polmaratón

Viac ako polmaratón nemyslím len v zmysle, že 26 km z Hriňovej na Poľanu a späť je naozaj viac, než obligátnych 21. Na Poľanu sa musíš pripraviť duševne – teda aby si bežal tak, že dušu nevypustíš:) Kopec a kopec a ešte kopec, až po horský hotel Poľana.

Takto optimisticky to vyzeralo doobeda pri výbehu z Hriňovej. Krásny, slnečný, aprílový deň.

Ak si to chceš vyskúšať, treba trochu natrénovať a vyskúšať si polmaratónik v nejakých priaznivejších podmienkach. Toto je fakt už bežecký hardcore. Stúpanie ťa spomalí a dá riadne zabrať tvojej vytrvalosti a psychike. Občas máš pocit, že bežíš na bežiacom páse – že ti neodbúda a bežíš s vypätím všetkých síl, ale na mieste:) Ďalšia vec – oblečenie – ťažko čokoľvek odporúčať. Pri výbehu z Hriňovej horúčava ako v lete, na vrchole Poľany ešte sneh a chladný vietor. Isté máš jediné – hore budeš na vyžmýkanie, nech je počasie akékoľvek. Nezabudni tiež na vodu (pre odvážnejších – dá sa doplniť cestou zo studničiek), banány, hroznový cukor a nejakú čokoládu. Povinná výbava – zvončeky proti medveďom. Väčšinu času totiž bežíš lesom a sám. Neradno pokúšať osud a hnedé šelmy:)

Beh Hriňová – Poľana, fakty:

vzdialenosť 26.04 km,

prevýšenie 903 m,

čas 3+ hodiny

Aj takýto zážitok ti Poľana môže pripraviť – spálená koža od slnka, ale aj kopa snehu, čoby nie:)

Časovo sa priprav na 3+ boľavé hodiny. Všetky strasti ti ale vykompenzuje príroda okolo. Hlboké úseky naozaj majestátneho lesa, potôčiky, výhľady, srny, čierny bocian, medveď, keď sa pošťastí:) Divočina. Aj keď ja mobil so sebou počas behania nenosím rád, v tomto prípade, kvôli bezpečnosti, odporúčam mať.

So silovým pretekom “Kráľ Poľany” síce nemám nič spoločné, ale pravdupovediac, cítil som sa tak. Eufória pri zostupe bola nezastaviteľná:)

Keď to tak po sebe čítam, neznie to veľmi ako reklama typu “neváhaj a vybehni si Poľanu”:)) Ale aj tak to napíšem – neváhaj a vybehni si Poľanu”! Keby hneď aj celý čas nebežíš, no a čo? Určite to však stojí za námahu a odmena v podobe “dal som to!!” efektu je v tomto prípade zvlášť cenná a intenzívna. Určite to nebol môj posledný beh týmto smerom. Táto “púť” má v sebe okrem ohromného tréningového potenciálu aj neoddiskutovateľný meditačný rozmer. Takže odporúčam. 11 z 10 bodov:)

admin